סכנת הרקטות היא בינלאומית – הודו מבצעת הערכה של כיפת ברזל

123רפאל מציעה את מערכת “כיפת ברזל” ליירוט הרקטות   לצבא הודו. “כיפת ברזל” השיגה שיעור פגיעה של 90% בסבב הלחימה האחרון בעזה. במקביל, רפאל ממשיכה בפיתוח מערכת היירוט לרקטות וטילים בעלי טווח ארוך יותר – “שרביט קסמים “. לפי המקורות, הפיתוח מתוכנן להסתיים בסוף השנה הבאה.

בנובמבר האחרון, רפאל וגוף ההגנה הישראלי מפני טילים (IMDO) ערכו ניסוי מוצלח של מערכת היירוט נגד רקטות ארוכות טווח ארוך, “שרביט קסמים”.

במהלך הניסוי, הופעל מכ”מ של אלתא במצב “צל” כשהמטרה זוהתה על ידי החיישנים האחרים. בניסויים הבאים, ייעשה שימוש במכ”מ אלתא כחיישן העיקרי של המערכת.

החיישנים זיהו את הגעת הרקטה ארוכת הטווח ותוך שניות שוגר מיירט ה”Stunner” והרס את רקטת המטרה. המקורות מסרו כי המיירט האינרטי השיג פגיעה קינטית.

“שרביט קסמים” מפותח כמערכת “פגיעה קינטית”, עובדה המאפשרת לוודא את הרס האיום.

“שרביט קסמים” הוא מרכיב נוסף במערכת ההגנה האווירית  הרב-שכבתית שישראל מקימה כדי להתגונן מרקטות וטילים. הרמה הראשונה היא “כיפת ברזל”.

“שרביט קסמים” תשמש בתור הרמה השנייה, עם חץ-2 וחץ-3 כרמה השלישית נגד טילים בליסטיים. “קלע דוד” מתוכנן ליירוט רקטות בטווח 70 עד 250 ק”מ, אך יכולת זו תגדל בעתיד. המערכת מתוכננת גם ליירוט טילי שיוט.

לפי מקורות ישראליים, יכולת היירוט של טילי השיוט פותחה כמענה ל “איומים משתנים”.

מדינות רבות בעולם הגיעו למסקנה שרקטות מכל הסוגים אינם רק איום על כוחות הצבא אלא גם על האזרחים. לעובדה זו יכולה להיות השפעה על מכירת מערכות ההגנה נגד רקטות.