ישראל מפעילה כלי טיס בלתי מאוישים מעל 40 שנה. העובדה שהם מופעלים על ידי צה”ל יכלה להשהות את הדיונים המתחממים כעת בארה”ב.  מחלקת ביטחון המולדת טוענת כי היא מתכננת לבחון מחדש את היבטי הפרטיות של שימוש במל”טים לניטור אזרחי ארה”ב.17690317_s

לפי אתר האינטרנט Homeland Security News Wire, המשרד לזכויות האזרח וחירויות הפרט של המחלקה  יצר קבוצת עבודה שמטרתה “להבהיר כל אי הבנה קיימת” לגבי תוכנית המל”טים של DHS, כמו גם לעשות כל מאמץ כדי “להקל ולהתייחס לכל אי הבנה” בהקשר לדאגות הפרטיות.

לא ברור עד כמה קפדנית תהיה סקירת קבוצת העבודה. משרד הפרטיות של המחלקה נעדר סמכויות חקירה משמעותיות, ובשנה שעברה הוא ברך על הנוהג השנוי במחלוקת של ניטור אמצעי התקשורת החברתיים, והתייחס אליו כקביל בהחלט. עם זאת, ב-2006 הוא נזף בסוכנות התחבורה על “מעשים לא הולמים מבחינת פרטיות” בזמן איסוף מידע על מיליוני נוסעי אוויר.

השימוש של הסוכנויות לביטחון פנים בארה”ב במל”טים לניטור אזרחי ארה”ב מעוררת דאגה בקשר לפרטיות, היות והמל”טים זולים בהרבה ממסוקים מאוישים או מטוסים ויכולים לשהות באוויר זמן רב יותר במידה משמעותית. משמעות הדבר היא שאכיפת החוק עלולה לאפשר ניטור אמריקאים בחצרותיהם, במכוניותיהם או באסיפות פוליטיות בדרכים שלא היו אפשריות בעבר.

לפי אתר האינטרנט Homeland Security Newswire, בעוד שלא קיימות כיום תקנות פדראליות המגבילות סוכנויות משטרה בהקשר לשימוש במל”טים, ישנם קולות הקוראים לעשות שימוש במל”טים רק עם צווי בית משפט.

חוק שנחתם על ידי הנשיא אובמה לפני שנה האיץ את השימוש במל”טים ע”י דרישה מרשות התעופה האזרחית FAA “להאיץ באופן בטיחותי” את פריסת המל”טים.

דוברי ה-FAA אמרו בשבוע שעבר שהם “יתייחסו לאיסוף מידע הקשור לפרטיות” על ידי מפעילי המל”טים.