טרור ואירועי ספורט

Cameras_VMD (NXP)אירועי ספורט, ובפרט כאלו שהם בעלי עניין גלובלי, מהווים מטרות מובהקות לטרוריסטים, המאמינים שהתקפות על אירועים כאלו יפנו את תשומת לב העולם לעניינם המיוחד. היום השחור ביותר בהיסטוריית הספורט היה במשחקים האולימפיים של 1972 במינכן כאשר טרוריסטים תפסו כבני ערובה את קבוצת הספורטאים והמאמנים של ישראל. האירוע הסתיים תוך 16 שעות ברציחת אחד עשר ספורטאים ומאמנים ישראליים וקצין משטרה גרמני,

התקפות טרוריסטיות אחרות באירועי ספורט כללו את האירוע ב-2009, כאשר קבוצת קריקט של סרי לנקה הותקפה בפקיסטאן, את הפיצוץ בפארק האולימפי באטלנטה בזמן המשחקים האולימפיים ב-1996, את פיצוץ הרכב בפרק Bernabeu בברצלונה, את הפצצת הטרור באצטדיון האולימפי בסטוקהולם ב-1997, ואת הרצח של השחקן הקולומביאני Andres Escobar במשחקי גביע העולם ב-1994.

קצת קרוב יותר לזמננו, וגם קרוב יותר אלינו, הייתה התקפת הטרור בעת משחקי גביע האומות האפריקניות. קבוצת הכדורגל של טוגו הותקפה על ידי טרוריסטים בזמן נסיעת אוטובוס בקונגו ברזוויל, שם הם התאמנו, לפרובינציה Cabinda של אנגולה. שלושה אנשים – עוזר מאמן הקבוצה, דובר הקבוצה והנהג של אנגולה – נהרגו. תשעה חברים אחרים של הקבוצה מטוגו נפצעו, כולל שוער העתודה של טוגו.

התקפות טרור אינן האתגרים היחידים העומדים בפני מארגני מגה-אירועי ספורט כאלו.  איומי אלימות ופשע ופעילויות בקרת צפיפות הקהל גם הם נושאים המחייבים טיפול.

בקרת הקהל ונושאים קשורים אליה מהווים מזה זמן רב מקור לדאגה בקרב מנהלי מתקני ספורט, היות וטרגדיות הקשורות לקהל רודפות את תעשיית הספורט מזה זמן רב. כך למשל, קרה באסון אצטדיון הילסבורו באנגליה ב-15 לאפריל 1989 בזמן משחקי המחצית של גביע האיגוד הכדורגל, שבו נמחצו המון בני אדם, ומתוכם נהרגו 96 איש ונפצעו 766. באסון אצטדיון הייזל בריסל שאירע ב-29 במאי 1985, שבו אוהדים נמלטים נלחצו כנגד קיר כתוצאה ממהומות לפני תחילת משחקי גביע אירופה של 1985. באירוע זה מתו שלושים ותשעה אוהדים ו-600 אוהדים נפצעו.

באביג’ן שבחוף השנהב, במהלך משחקי גביע העולם בשנת 2009 בין חוף השנהב למלאווי, התרחש אירוע דריסה המוני אשר גרם ל-22 מתים ו-132 פצועים. באירוע דריסה אחר, בגאנה שבמערב אפריקה, שהתרחש במסגרת משחק בין שתי קבוצות צמרת של גאנה, נהרגו לפחות 100 אנשים.

אירועי אסון אחרים כללו את אירוע הדריסה ב-2000 בHarare-  שבזימבבווה, שבו נהרגו 12 איש במשחקים המוקדמים של גביע העולם בין דרום אפריקה לזימבבווה ואת האירוע  באצטדיון אליס פארק ב-2001, שהיה האירוע הגרוע ביותר בתולדות דרום אפריקה, ובו נמחצו למוות 43 איש, שנדרסו על ידי קהל שועט.

בנוסף לנ”ל, מארגני אירועי ספורט צריכים להתמודד גם עם האיום של חוליגניזם, התנהגות פרועה והרסנית –כגון קטטות, ונדליזם ואיומים – על ידי אוהדי המועדונים, המושפעים לעיתים מאלכוהול. החוליגניזם במשחקי כדורגל נע בין צעקות, קרבות אגרופים קטנים והפרעות ועד למהומות ענק בהן אוהדי קבוצות יריבות תוקפים אלו את אלו בכלי נשק קטלניים.

במקרים מסוימים, קטטות אצטדיונים גרמו לאוהדים לנוס בפאניקה; חלקם נפצעו כאשר גדרות או קירות קרסו. במקרים הקיצוניים ביותר, חוליגנים, שוטרים וצופים מהצד נהרגו, ומשטרת פיזור מהומות הייתה צריכה להתערב עם גז מדמיע, כלי רכב משוריינים ותותחי מים. חוליגניזם ואלימות אינם מוגבלים רק למחשק כדורגל, ומדווחים באופן סדיר מאירועי ספורט כמו בייסבול, גולף, קריקט, משחקים אוסטרליים, כדורסל, כדורגל אמריקאי, רוגבי ואחרים.

גם הגידול בפשיעה והתנהגות שלילית של הקהל הם בין ההשלכות החמורות ביותר של אירוח אירועי ספורט. מחקרים הראו שבמהלך משחקי ספורט יש עלייה בכמות הפשעים המזדמנים של גניבה ממבקרים ורכביהם, פשעי מין, תקיפות, מעשי שוד, עבירות תנועה, שיכרות והתנהגות פרועה כמו גם פעולות פשע מאורגן המכוונות כלפי המבקרים.

הרשויות נדרשות כיום להקדיש אמצעים מרובים כדי לוודא את אבטחת אירועי הספורט, להשגיח על צפיפות קהל המבקרים, ולסכל באיבו כל איום של פעילות פושעת. פיקוח וידאו היא כלי בעל ערך רב בסיוע להבטחת בטיחות האוהדים, השחקנים, העובדים והמתקנים עצמם. חשיבות זהה נודעת לתכנון ויישום אמצעים בטוחים של בקרת קהל, המגבילים את הגישה לאירועי הספורט, ואמצעי ניטור קהל ובקרת שערים העשויים לסייע במניעת תאונות קהל.

בגבון ובגינאה המשוונית, התחרות העיקרית של איגוד הכדורגל הבינלאומי נערכה ב-2012. היו אלה משחקי גביע האומות של אפריקה. כדי להתמודד עם אתגרי אבטחת האירוע, המארגנים החליטו לשלב מערכת אבטחה מלאה. נבחרה המערכת Magal S3, כדי לספק פתרון אבטחה מלא ומוכן להפעלה. המארגנים והחברה חתמו על חוזה בהיקף 35.5 מיליון דולר, לצורך אספקת מערכת משולבת מלאה המכסה אתרים רבים, עבור משחקים אלו.

פרויקט גביע אפריקה בגבון כלל 14 אתרי ספורט: אצטדיון הכדורגל ב-Libreville, אצטדיון הכדורגל ב-Franceville, וכן שישה אתרי אימונים ושישה כפרים אולימפיים.

במסגרת החוזה הייתה מגל אחראית לא רק על אספקת המוצרים שכללו הגנה היקפית, הגנת כבישי גישה, בקרת דלתות ושערים, גילוי מתכות וחומרי נפץ, ניטור, זיהוי פנים ועוד. מגל הייתה גם אחראית לשילוב המלא של כלל המערכות תחת מערכת ניהול מידע משותפת של אבטחה פיזית המציגה אזעקות ואירועים בעזרת תצוגה אחודה וידידותית למשתמש.

במסגרת הפרויקט, נבחרו לצורכי ההגנה ההיקפית המערכות  הבאות של מגל: מערכת גילוי הרעידות Barricade המותקנת על גדרות, מערכת  הקרניים האינפרה-אדומות  PIR, ומצלמות פיקוח PTZ.

מערכת Barricade  היא חיישן רעידות דיסקרטי המותקן על גדרות אשר המותקנות על קירות או עומדות ברשות עצמן. כל ניסיון טיפוס או חיתוך של גדר גורם לאזעקת חדירה, המספקת לקצין האבטחה מידע על המיקום המדויק של החדירה המתוכננת.

במערכת קרניים אינפרה-אדומות PIR נעשה שימוש באתרים רגישים, בשערים ובמקומות חסרי הגנת גדר פיזית.

אימות החדירה נעשה על ידי מצלמות פיקוח PTZ המותקנות סביב היקף האתרים. המצלמות מתכווננות אוטומטית למקום החדירה, בעקבות האזעקה של מערכת ה-Barricade או ה-PIR.

לפי מגל, ניסיון החברה עם מערכת S3 לימד אותה שלא מספיק להגן רק על אתרי הספורט, ונדרשת גם הגנה על כבישי הגישה.  לצורך זה, סיפקה מגל כיסוי וידאו של כבישי הגישה העיקריים בטווח עשרות קילומטרים משני האצטדיונים. כאמצעי זהירות נוסף, היא סיפקה אמצעי גילוי מיקום על בסיס GPS עבור האוטובוסים שהסיעו את השחקנים והמשלחות. אמצעי זיהוי מיקום אלו סייעו גם בקביעת מיקום כלי רכב שעברו תאונות או תקלות, וכן כלי רכב שנקלע לאירועי מתקפת טרור או חטיפה.

בקרת גישה הושגה על ידי מערך טכנולוגיות הגנת כניסות ומקומות המוגבלים לגישת הקהל הרחב, שעבורם נדרשה הזדהות באמצעות כרטיס מיוחד. כל ניסיון כניסת אדם בלתי מורשה לאזור מאובטח הפעיל אזעקה, תוך הצגת המיקום המדויק של החדירה על צגי האבטחה בחדר הבקרה.

כמה מהטכנולוגיות בהן נעשה שימוש כללו:

 בקרי וקוראי גישה שאפשרו כניסת אנשים מורשים בלבד. מערכות בקרת הגישה תיפקדו גם כ”מוני קהל” שהבטיחו כי הנוכחות באזורים שנקבעו תוגבל לכמות המורשית המרבית

בקרת דלתות – מתגים מגנטיים שגרמו להשמעת אזעקה כאשר נפתחה דלת ללא הרשאה מתאימה

גלאי נפח פנים  – טכנולוגיה דואלית בתחום האינפרה-אדום והמיקרוגל, הכוללת חיישני פנים לגילוי חדירות בתוך מבנים

מחסומי יתדות שאפשרו זרימת תנועה בכיוון אחד בלבד

Boom Barriers – מחסומים פיזיים בשערים שאפשרו כניסה קלה לכלי רכב מורשים

מחסומי Bollards – סיפקו אפשרות מעבר תנועה, תוך יכולת למנוע מכלי רכב חשוד מלהיכנס לאתר

לחצני מצוקה – בשימוש על ידי מאבטחים בשערים ובדלתות כדי להתריע בפני קצין האבטחה על חדירה או אירוע חירום אחר

מחסומי דרך מתניידים – במקרה של מצב חירום, המשטרה או אנשי האבטחה יכלו לפרוס מחסומי דרך מתניידים אלו ולעצור את התנועה כדי לפקח או לבחון כלי רכב חשודים

מתוך ראיית הטרוריזם והחוליגניזם, מגל סיפקה גם מגוון רחב של אמצעי סריקת אדם פרטניים שכללו גלאי מתכות וחמרי נפץ, כגון גלאי מעבר מתכות וציוד שיקוף קרני רנטגן, אשר שימשו לגילוי חפצים מסוכנים כמו כלי נשק וסכינים, תוך העברה שקופה ללא הפרעה, ומבלי לגרום לאזעקה, של חפצים אישיים כמו מפתחות, מטבעות, אבזמי חגורות ומשקפיים.

בנוסף, מגל סיפקה גלאים עבור חומרי נפץ וסמים, גלאי עקבות נייד אשר אפשר גילוי איומים של חומרי נפץ, חומרי לוחמה כימית, חומרים תעשייתיים רעילים או סמים. נעשה גם שימוש בגלאי מתכות ידניים לחיפושי גוף ברמה אישית, בעוד מראות שימשו לבדיקות תחת כלי רכב נכנסים. נעשה שימוש בפחי אשפה עמידי הלם להכלת כל החפצים החשודים שנמצאו.

ניטור וידאו מילא תפקיד מהותי בכל תוכניות האבטחה של אירועי הספורט. דלתות, שערים, אזורים רגישים בתוך מבנים, היקפי אתרים, כבישי גישה ואזורי איסוף קהל, כולם כוסו על ידי מערכות פיקוח וידאו. מערכת הפיקוח המשולבת של מגל שילבה את הקלטים מכל המצלמות תוך הצגתם על צגים לפי כללים שהוגדרו מראש על ידי המפעילים. התכונה העיקרית של מערכת זו, לפי מגל, היא יכולות ניתוח הוידיאו החכמות שלה (Intelligent Video Analysis – IVA). תכונות אלו סייעו במניעת הצורך בניטור אנוש קבוע  והמערכת הפעילה מגוון אלגוריתמי IVA על כל המצלמות אליהן היא הייתה מחוברת. יכולת זו עזרה בהפיכת מצלמות רגילות למערכת אבטחה חכמה המתריעה אוטומטית בפני מפעילי חדר הבקרה בזמן תנועה אסורה – גילוי תנועת וידאו (Video Motion Detection), או התרעות בעקבות השארה ללא השגחה של חבילה או חפץ כלשהו. תכונה אחרונה זו שנכללה במערכת נקראת גילוי היעדר תנועה (Non Motion Detection  ).

איום החוליגניזם דרש את היכולת לזהות אנשים או חפצים בזירה. היכולת לגלות מעשי אלימות בשטח נרחב ולזהות את האנשים המעורבים הייתה נכללה בתוכנית האבטחה בדרגת חשיבות עליונה. לצורך זה סיפקה החברה טכנולוגיית  Mega Pixel Camera שאפשרה למצלמות הרשת לספק רזולוציה גבוהה יותר של תמונות וידאו כולל זיהוי פנים. ככאלו, מצלמות אלו סיפקו פתרון לתחקור בעקבות אירוע תוך מתן תמונות מפורטות של כל תחום הראייה, מבלי להצריך בקרת המצלמה על ידי מפעיל.

מצבים הקשורים לאירועי קהל דרשו מהמארגנים ניטור הקהלים תוך זיהוי בעיות אפשריות לפני הפיכתן לאירועי אסון. הפתרון בנושא זה ניתן על ידי מערכות פיקוח אוויריות כגון בלוני אוויר המצוידים במטעדי ווידיאו באיכות גבוהה לראיית יום ולילה לאספקת כיסוי קל משקל ביותר ובלתי מופרע חזותית. פתרון זה שימש לבקרת קהל בשני  האצטדיונים.

הבטיחות והאבטחה של האירוע נוהלו מתוך מעל 20 חדרי בקרה שניטרו את האירועים והאזעקות של כל 14 האתרים במשחקי גביע אפריקה. חדרי הבקרה היו מבוססים על מערכת Fortis של מגל לניהול מידע אבטחה פיזית (PSIM ) אשר שילבה את כל אירועי האתר, האזעקות ומידע הווידיאו. מערכת ניהול מידע האבטחה הפיזית (PSIM ) של מגל הביאה לאופטימיזציה של ניהול פעילות השגרה היומית ופעילות האתרים, ושל הטיפול במצבים בלתי רגילים, מצבי חירום ומשברים.

לפי מגל, עם כל חשיבות אספקת הפתרון המקיף ובעל השרידות הגבוהה למשחקי הגביע האפריקניים, השלטונות המקומיים הקדישו מחשבה רבה לשימוש במערכות האבטחה גם לאחר גמר המשחקים.  ככאלו, המיקום והבחירה של הציוד תוכננו לענות על צרכים עתידיים של פרויקטי גבון בתחום Safe City בהם ייעשה שימוש במערכות האבטחה של משחקי גביע אפריקה. על ידי כך פרויקטים עתידיים של Safe City  ייהנו משימוש בכל מערכות הווידיאו, חדרי הבקרה, לחצני המצוקה, וכל יתר הציוד ומערכות האבטחה.

Cameras_VMD (NXP)אירועי ספורט, ובפרט כאלו שהם בעלי עניין גלובלי, מהווים מטרות מובהקות לטרוריסטים, המאמינים שהתקפות על אירועים כאלו יפנו את תשומת לב העולם לעניינם המיוחד. היום השחור ביותר בהיסטוריית הספורט היה במשחקים האולימפיים של 1972 במינכן כאשר טרוריסטים תפסו כבני ערובה את קבוצת הספורטאים והמאמנים של ישראל. האירוע הסתיים תוך 16 שעות ברציחת אחד עשר ספורטאים ומאמנים ישראליים וקצין משטרה גרמני,

התקפות טרוריסטיות אחרות באירועי ספורט כללו את האירוע ב-2009, כאשר קבוצת קריקט של סרי לנקה הותקפה בפקיסטאן, את הפיצוץ בפארק האולימפי באטלנטה בזמן המשחקים האולימפיים ב-1996, את פיצוץ הרכב בפרק Bernabeu בברצלונה, את הפצצת הטרור באצטדיון האולימפי בסטוקהולם ב-1997, ואת הרצח של השחקן הקולומביאני Andres Escobar במשחקי גביע העולם ב-1994.

קצת קרוב יותר לזמננו, וגם קרוב יותר אלינו, הייתה התקפת הטרור בעת משחקי גביע האומות האפריקניות. קבוצת הכדורגל של טוגו הותקפה על ידי טרוריסטים בזמן נסיעת אוטובוס בקונגו ברזוויל, שם הם התאמנו, לפרובינציה Cabinda של אנגולה. שלושה אנשים – עוזר מאמן הקבוצה, דובר הקבוצה והנהג של אנגולה – נהרגו. תשעה חברים אחרים של הקבוצה מטוגו נפצעו, כולל שוער העתודה של טוגו.

התקפות טרור אינן האתגרים היחידים העומדים בפני מארגני מגה-אירועי ספורט כאלו.  איומי אלימות ופשע ופעילויות בקרת צפיפות הקהל גם הם נושאים המחייבים טיפול.

בקרת הקהל ונושאים קשורים אליה מהווים מזה זמן רב מקור לדאגה בקרב מנהלי מתקני ספורט, היות וטרגדיות הקשורות לקהל רודפות את תעשיית הספורט מזה זמן רב. כך למשל, קרה באסון אצטדיון הילסבורו באנגליה ב-15 לאפריל 1989 בזמן משחקי המחצית של גביע האיגוד הכדורגל, שבו נמחצו המון בני אדם, ומתוכם נהרגו 96 איש ונפצעו 766. באסון אצטדיון הייזל בריסל שאירע ב-29 במאי 1985, שבו אוהדים נמלטים נלחצו כנגד קיר כתוצאה ממהומות לפני תחילת משחקי גביע אירופה של 1985. באירוע זה מתו שלושים ותשעה אוהדים ו-600 אוהדים נפצעו.

באביג’ן שבחוף השנהב, במהלך משחקי גביע העולם בשנת 2009 בין חוף השנהב למלאווי, התרחש אירוע דריסה המוני אשר גרם ל-22 מתים ו-132 פצועים. באירוע דריסה אחר, בגאנה שבמערב אפריקה, שהתרחש במסגרת משחק בין שתי קבוצות צמרת של גאנה, נהרגו לפחות 100 אנשים.

אירועי אסון אחרים כללו את אירוע הדריסה ב-2000 בHarare-  שבזימבבווה, שבו נהרגו 12 איש במשחקים המוקדמים של גביע העולם בין דרום אפריקה לזימבבווה ואת האירוע  באצטדיון אליס פארק ב-2001, שהיה האירוע הגרוע ביותר בתולדות דרום אפריקה, ובו נמחצו למוות 43 איש, שנדרסו על ידי קהל שועט.

בנוסף לנ”ל, מארגני אירועי ספורט צריכים להתמודד גם עם האיום של חוליגניזם, התנהגות פרועה והרסנית –כגון קטטות, ונדליזם ואיומים – על ידי אוהדי המועדונים, המושפעים לעיתים מאלכוהול. החוליגניזם במשחקי כדורגל נע בין צעקות, קרבות אגרופים קטנים והפרעות ועד למהומות ענק בהן אוהדי קבוצות יריבות תוקפים אלו את אלו בכלי נשק קטלניים.

במקרים מסוימים, קטטות אצטדיונים גרמו לאוהדים לנוס בפאניקה; חלקם נפצעו כאשר גדרות או קירות קרסו. במקרים הקיצוניים ביותר, חוליגנים, שוטרים וצופים מהצד נהרגו, ומשטרת פיזור מהומות הייתה צריכה להתערב עם גז מדמיע, כלי רכב משוריינים ותותחי מים. חוליגניזם ואלימות אינם מוגבלים רק למחשק כדורגל, ומדווחים באופן סדיר מאירועי ספורט כמו בייסבול, גולף, קריקט, משחקים אוסטרליים, כדורסל, כדורגל אמריקאי, רוגבי ואחרים.

גם הגידול בפשיעה והתנהגות שלילית של הקהל הם בין ההשלכות החמורות ביותר של אירוח אירועי ספורט. מחקרים הראו שבמהלך משחקי ספורט יש עלייה בכמות הפשעים המזדמנים של גניבה ממבקרים ורכביהם, פשעי מין, תקיפות, מעשי שוד, עבירות תנועה, שיכרות והתנהגות פרועה כמו גם פעולות פשע מאורגן המכוונות כלפי המבקרים.

הרשויות נדרשות כיום להקדיש אמצעים מרובים כדי לוודא את אבטחת אירועי הספורט, להשגיח על צפיפות קהל המבקרים, ולסכל באיבו כל איום של פעילות פושעת. פיקוח וידאו היא כלי בעל ערך רב בסיוע להבטחת בטיחות האוהדים, השחקנים, העובדים והמתקנים עצמם. חשיבות זהה נודעת לתכנון ויישום אמצעים בטוחים של בקרת קהל, המגבילים את הגישה לאירועי הספורט, ואמצעי ניטור קהל ובקרת שערים העשויים לסייע במניעת תאונות קהל.

בגבון ובגינאה המשוונית, התחרות העיקרית של איגוד הכדורגל הבינלאומי נערכה ב-2012. היו אלה משחקי גביע האומות של אפריקה. כדי להתמודד עם אתגרי אבטחת האירוע, המארגנים החליטו לשלב מערכת אבטחה מלאה. נבחרה המערכת Magal S3, כדי לספק פתרון אבטחה מלא ומוכן להפעלה. המארגנים והחברה חתמו על חוזה בהיקף 35.5 מיליון דולר, לצורך אספקת מערכת משולבת מלאה המכסה אתרים רבים, עבור משחקים אלו.

פרויקט גביע אפריקה בגבון כלל 14 אתרי ספורט: אצטדיון הכדורגל ב-Libreville, אצטדיון הכדורגל ב-Franceville, וכן שישה אתרי אימונים ושישה כפרים אולימפיים.

במסגרת החוזה הייתה מגל אחראית לא רק על אספקת המוצרים שכללו הגנה היקפית, הגנת כבישי גישה, בקרת דלתות ושערים, גילוי מתכות וחומרי נפץ, ניטור, זיהוי פנים ועוד. מגל הייתה גם אחראית לשילוב המלא של כלל המערכות תחת מערכת ניהול מידע משותפת של אבטחה פיזית המציגה אזעקות ואירועים בעזרת תצוגה אחודה וידידותית למשתמש.

במסגרת הפרויקט, נבחרו לצורכי ההגנה ההיקפית המערכות  הבאות של מגל: מערכת גילוי הרעידות Barricade המותקנת על גדרות, מערכת  הקרניים האינפרה-אדומות  PIR, ומצלמות פיקוח PTZ.

מערכת Barricade  היא חיישן רעידות דיסקרטי המותקן על גדרות אשר המותקנות על קירות או עומדות ברשות עצמן. כל ניסיון טיפוס או חיתוך של גדר גורם לאזעקת חדירה, המספקת לקצין האבטחה מידע על המיקום המדויק של החדירה המתוכננת.

במערכת קרניים אינפרה-אדומות PIR נעשה שימוש באתרים רגישים, בשערים ובמקומות חסרי הגנת גדר פיזית.

אימות החדירה נעשה על ידי מצלמות פיקוח PTZ המותקנות סביב היקף האתרים. המצלמות מתכווננות אוטומטית למקום החדירה, בעקבות האזעקה של מערכת ה-Barricade או ה-PIR.

לפי מגל, ניסיון החברה עם מערכת S3 לימד אותה שלא מספיק להגן רק על אתרי הספורט, ונדרשת גם הגנה על כבישי הגישה.  לצורך זה, סיפקה מגל כיסוי וידאו של כבישי הגישה העיקריים בטווח עשרות קילומטרים משני האצטדיונים. כאמצעי זהירות נוסף, היא סיפקה אמצעי גילוי מיקום על בסיס GPS עבור האוטובוסים שהסיעו את השחקנים והמשלחות. אמצעי זיהוי מיקום אלו סייעו גם בקביעת מיקום כלי רכב שעברו תאונות או תקלות, וכן כלי רכב שנקלע לאירועי מתקפת טרור או חטיפה.

בקרת גישה הושגה על ידי מערך טכנולוגיות הגנת כניסות ומקומות המוגבלים לגישת הקהל הרחב, שעבורם נדרשה הזדהות באמצעות כרטיס מיוחד. כל ניסיון כניסת אדם בלתי מורשה לאזור מאובטח הפעיל אזעקה, תוך הצגת המיקום המדויק של החדירה על צגי האבטחה בחדר הבקרה.

כמה מהטכנולוגיות בהן נעשה שימוש כללו:

 בקרי וקוראי גישה שאפשרו כניסת אנשים מורשים בלבד. מערכות בקרת הגישה תיפקדו גם כ”מוני קהל” שהבטיחו כי הנוכחות באזורים שנקבעו תוגבל לכמות המורשית המרבית

בקרת דלתות – מתגים מגנטיים שגרמו להשמעת אזעקה כאשר נפתחה דלת ללא הרשאה מתאימה

גלאי נפח פנים  – טכנולוגיה דואלית בתחום האינפרה-אדום והמיקרוגל, הכוללת חיישני פנים לגילוי חדירות בתוך מבנים

מחסומי יתדות שאפשרו זרימת תנועה בכיוון אחד בלבד

Boom Barriers – מחסומים פיזיים בשערים שאפשרו כניסה קלה לכלי רכב מורשים

מחסומי Bollards – סיפקו אפשרות מעבר תנועה, תוך יכולת למנוע מכלי רכב חשוד מלהיכנס לאתר

לחצני מצוקה – בשימוש על ידי מאבטחים בשערים ובדלתות כדי להתריע בפני קצין האבטחה על חדירה או אירוע חירום אחר

מחסומי דרך מתניידים – במקרה של מצב חירום, המשטרה או אנשי האבטחה יכלו לפרוס מחסומי דרך מתניידים אלו ולעצור את התנועה כדי לפקח או לבחון כלי רכב חשודים

מתוך ראיית הטרוריזם והחוליגניזם, מגל סיפקה גם מגוון רחב של אמצעי סריקת אדם פרטניים שכללו גלאי מתכות וחמרי נפץ, כגון גלאי מעבר מתכות וציוד שיקוף קרני רנטגן, אשר שימשו לגילוי חפצים מסוכנים כמו כלי נשק וסכינים, תוך העברה שקופה ללא הפרעה, ומבלי לגרום לאזעקה, של חפצים אישיים כמו מפתחות, מטבעות, אבזמי חגורות ומשקפיים.

בנוסף, מגל סיפקה גלאים עבור חומרי נפץ וסמים, גלאי עקבות נייד אשר אפשר גילוי איומים של חומרי נפץ, חומרי לוחמה כימית, חומרים תעשייתיים רעילים או סמים. נעשה גם שימוש בגלאי מתכות ידניים לחיפושי גוף ברמה אישית, בעוד מראות שימשו לבדיקות תחת כלי רכב נכנסים. נעשה שימוש בפחי אשפה עמידי הלם להכלת כל החפצים החשודים שנמצאו.

ניטור וידאו מילא תפקיד מהותי בכל תוכניות האבטחה של אירועי הספורט. דלתות, שערים, אזורים רגישים בתוך מבנים, היקפי אתרים, כבישי גישה ואזורי איסוף קהל, כולם כוסו על ידי מערכות פיקוח וידאו. מערכת הפיקוח המשולבת של מגל שילבה את הקלטים מכל המצלמות תוך הצגתם על צגים לפי כללים שהוגדרו מראש על ידי המפעילים. התכונה העיקרית של מערכת זו, לפי מגל, היא יכולות ניתוח הוידיאו החכמות שלה (Intelligent Video Analysis – IVA). תכונות אלו סייעו במניעת הצורך בניטור אנוש קבוע  והמערכת הפעילה מגוון אלגוריתמי IVA על כל המצלמות אליהן היא הייתה מחוברת. יכולת זו עזרה בהפיכת מצלמות רגילות למערכת אבטחה חכמה המתריעה אוטומטית בפני מפעילי חדר הבקרה בזמן תנועה אסורה – גילוי תנועת וידאו (Video Motion Detection), או התרעות בעקבות השארה ללא השגחה של חבילה או חפץ כלשהו. תכונה אחרונה זו שנכללה במערכת נקראת גילוי היעדר תנועה (Non Motion Detection  ).

איום החוליגניזם דרש את היכולת לזהות אנשים או חפצים בזירה. היכולת לגלות מעשי אלימות בשטח נרחב ולזהות את האנשים המעורבים הייתה נכללה בתוכנית האבטחה בדרגת חשיבות עליונה. לצורך זה סיפקה החברה טכנולוגיית  Mega Pixel Camera שאפשרה למצלמות הרשת לספק רזולוציה גבוהה יותר של תמונות וידאו כולל זיהוי פנים. ככאלו, מצלמות אלו סיפקו פתרון לתחקור בעקבות אירוע תוך מתן תמונות מפורטות של כל תחום הראייה, מבלי להצריך בקרת המצלמה על ידי מפעיל.

מצבים הקשורים לאירועי קהל דרשו מהמארגנים ניטור הקהלים תוך זיהוי בעיות אפשריות לפני הפיכתן לאירועי אסון. הפתרון בנושא זה ניתן על ידי מערכות פיקוח אוויריות כגון בלוני אוויר המצוידים במטעדי ווידיאו באיכות גבוהה לראיית יום ולילה לאספקת כיסוי קל משקל ביותר ובלתי מופרע חזותית. פתרון זה שימש לבקרת קהל בשני  האצטדיונים.

הבטיחות והאבטחה של האירוע נוהלו מתוך מעל 20 חדרי בקרה שניטרו את האירועים והאזעקות של כל 14 האתרים במשחקי גביע אפריקה. חדרי הבקרה היו מבוססים על מערכת Fortis של מגל לניהול מידע אבטחה פיזית (PSIM ) אשר שילבה את כל אירועי האתר, האזעקות ומידע הווידיאו. מערכת ניהול מידע האבטחה הפיזית (PSIM ) של מגל הביאה לאופטימיזציה של ניהול פעילות השגרה היומית ופעילות האתרים, ושל הטיפול במצבים בלתי רגילים, מצבי חירום ומשברים.

לפי מגל, עם כל חשיבות אספקת הפתרון המקיף ובעל השרידות הגבוהה למשחקי הגביע האפריקניים, השלטונות המקומיים הקדישו מחשבה רבה לשימוש במערכות האבטחה גם לאחר גמר המשחקים.  ככאלו, המיקום והבחירה של הציוד תוכננו לענות על צרכים עתידיים של פרויקטי גבון בתחום Safe City בהם ייעשה שימוש במערכות האבטחה של משחקי גביע אפריקה. על ידי כך פרויקטים עתידיים של Safe City  ייהנו משימוש בכל מערכות הווידיאו, חדרי הבקרה, לחצני המצוקה, וכל יתר הציוד ומערכות האבטחה.

Magal S3 היא חברה מובילה ברמה עולמית המספקת פתרונות ומוצרים בתחום מערכות אבטחה, בטיחות וניהול אתרים. בארבעים השנים האחרונות, Magal S3 תכננה והתקינה אלפי התקנות עבור לקוחות מרוצים ביותר משמונים ארצות סביב העולם, כולל התקנות בסביבות המאוימות ביותר. Magal S3 מינפה את ניסיונה בתעשייה הביטחונית בארץ ובחו”ל לפיתוח מגוון ייחודי של מוצרי אבטחה ובטיחות מתקדמים בחזית הטכנולוגיה.