?כיצד גורמים למערכות הגנה אווירית לפעול בתיאום

9955534_sישראל מפתחת מערכת הגנה אווירית רב שכבתית המיועדת להגנת האוכלוסייה מפני כל סוגי האיומים האוויריים – רקטות, טילים ומטוסים, מאוישים ובלתי מאוישים. כדי לגרום לכל מערכות ההגנה לפעול ביחד, נדרשת מערכת מתקדמת מאד לתיאום ואופטימיזציה.

רפאל שחררה פרטים מסוימים על מערכת השליטה והבקרה המשולבת שלה עבור שילוב מערכות הגנה אווירית רב שכבתיות ומרובות משתתפים. הצורך במערכת מסוג זה הינו תוצאת האיומים הגוברים למדינות מפני מטוסים עוינים, טילים וכלי טייס אוויריים בלתי מאוישים.

דוגמה טובה לנ”ל היא מערכת ההגנה הרב-שכבתית של ישראל, הכוללת כבר כיום את מערכת “כיפת ברזל” נגד טילים קצרי טווח ואת המיירט “חץ-2”  נגד טילים בליסטיים. שתי שכבות נוספות נמצאות בפיתוח – “קלע דוד” נגד רקטות בעלות טווח ארוך יותר ו”חץ-3″ נגד טילים בעל טווח ארוך יותר הנושאים ראשי קרב בלתי קונבנציונאליים.

לפי רפאל, מערכת MIC4AD – Modular Integrated C4I היא מערכת C4I אחודה ומשולבת המספקת שליטה ובקרה למשימות הגנה אווירית מפני מטוסים וטילים. החברה טוענת ש- MIC4ADמספקת פתרון כולל להגנה מפני איומי ביטחון רב-מערכתיים, רב-שכבתיים ורב-תחומיים באמצעות מטוסים, טילים וכלי טיס בלתי מאוישים. MIC4AD מספקת הגנת אש אפקטיבית, תוך שימוש במנוע ניהול המשאבים הגמיש שלה המספק פתרון ממוטב לאיומים בכל רמת פיקוד (ארצית, מרחבית או טקטית). המערכת ידידותית למשתמש ומופעלת בקלות. היא משלבת מערכות ממוכנות ותצוגות אינטראקטיביות מתקדמות.

לפי רפאל, התפיסה התפעולית של MIC4AD לוקחת בחשבון כמה מעגלי הגנה. היא מנצלת משאבי offline (בסיס נתונים, מודל שטח דיגיטלי ומודיעין) ונתוני זמן-אמת (מכ”מ, מערכת זיהוי עמית/טורף, או מערכות אחרות), כשכולם מחוברים למערכת תמונת בקרה אווירית ולמערכת תכנון משימות.  יחד, הם מרכיבים את תמונת האוויר הלאומית (ASP – Air Situation Picture). מנוע הקורלציה רב העוצמה של MIC4AD מבצע קורלציה של נתונים מחיישנים/פלטפורמות מרובים (מכ”מים, עורקי נתונים, ואלקטרו-אופטיקה), ומספק תמונה טקטית לכידה (קוהרנטית) ואחודה בזמן אמיתי. MIC4AD מופקד גם על הערכת איומים וסיווג מטרות האויב, על תוכנית היירוט ועל פיקוד אפקטיבי  של תהליך שיגור מערכות הנשק.