הובלת אח”מים בתנועה – הרבה מהומה, מעט מחשבה

IMG_0254נוהל ליווי אחמי”ם בישראל הפך למהומה רבתי המסכנת נהגים. את האזרחים הניצבים בצומת ונדרשים לסכן את עצמם כדי לאפשר מעבר חלק לא סופרים. זה הפך כמעט למחזה יומיומי ברחובות הערים הגדולות אבל למרות זאת זה ממשיך לעצבן וחלעורר תהיות

רחוב מרכזי בתל אביב. צהרי היום. שלוש מכוניות שרד שחורות עם חלונות כהים מגיעות לצומת בתוך רעש אדיר של צופרי משטרה. פנסים כחולים על גגות הרכב.שלושה רכבי ליווי מוסיפים גם הם למהומה. ניידת משטרה שנוסעת בראש כל השיירה הרעשנית הזו מפעילה את מערכת הכריזה ושוטרת קוראת לנהגים בקול צרחני מבעית “להיצמד לשמאל. לא לעצור” נהגים מבוהלים לא יודעים מה לעשות בצומת הפקוק. נהגת אחת כמעט נכנסת לצומת שבה התנועה זורמת מהכיוון השני. השוטרת ממשיכה לזעוק והסירנות מיללות .מהומה רבתי.

כך מפנים דרך בישראל לראש ממשלה , שר או אורח ממלכתי חשוב או לא כל כך חשוב. מהומת אלוהים. בחורינו המצוינים ברכבי שטח כהי חלונות. מכוניות שרד כהות . מהומה.

מה שחשוב זה להביא את האח”מ למחוז חפצו. האזרחים ממש לא נספרים בתהליך הזה. לאן בדיוק אמור נהג שעומד בצומת פקוק במרכז תל אביב לברוח כדי להישמע להוראות השוטרת ? מה בדיוק עליו לעשות כדי להישמע להוראות ולהימנע מאסון ?

מאז רצח ראש הממשלה יצחק רבין ז”ל ,מערך האבטחה הלאומי על אחמים נכנס לדפוס פעילות מוזר שמזכיר ברוב היבטיו מדינות בדרום אמריקה . נסעתי פעם בשיירה נשיאותית במקסיקו. שוטרים רכובים על אופנועי “הארלי דוידסון” פינו את הדרך. ראיתי במו עיני שוטר כזה שבעט בדלת של מכונית שלטעמו לא פינתה את הנתיב במהירות האפשרית. דפוסי הפעילות כאן מתחילים להזכיר מדינות כאלה. עדיין לא בועטים במכוניות אבל גורמים לנהגים לסכן את עצמם ואחרים.

לתשומת לב האחראים- אם רוצים להביא מישהו בזמן בעיר פקוקה ,ניתן להשתמש במסוק. כך זה נעשה ברוב המדינות המתקדמות בעולם. אם רוצים להגן על ראש ממשלה או שר אולי עדיף להסיע אותו בשקט , במכונית מוגנת , עם כמה מאבטחים מבלי שאיש ברחוב ידע מי יושב בה. אבל ההיסטריה חוגגת ואנחנו מוצאים את עצמנו לעתים קרובות מאוד במצבים בלתי אפשריים. מה יקרה למשל אם נהג יכנס לצומת באור אדום ?  האם כאשר הצילום ממצלמת הרמזור יגיע לביתו עם הדוח , יהיה לו עם מי לדבר כדי לבטלו?

האם לא ניתן לבטל את הנוהל של “השוטרת הצורחת” שמכניסה פאניקה בכל מקום בו הוא מבוצע? נראה שדבר לא ישתנה. לאנשי הביטחון בישראל יש עדיפות על כל שיקול אחר גם אם הוא נוגע לבטיחות הנוהגים.

די היה לשמוע את האנשים ברחוב למראה השיירה שניסתה לעבור בצומת החסום בתל אביב בשבוע שעבר , כדי להבין מה הציבור חושב על השיטה אבל בתוך הרכבים הממוגנים כהי החלונות לא שומעים דבר ופגישה במלון תל אביבי של אח”מ ישראלי עם עמית זר או ההפך חשובה מכל שיקול אחר.